تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

تبلیغات پیامکی تبلیغات پیامکی مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم - گزارش/ توزیع 4/2 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض در میان اعضای صندوق هرمزگان
مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم
حفاظت از محیط زیست برای داشتن محیطی سالم
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
دوشنبه 15 شهریور 1389

گزارش/ توزیع 4/2 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض در میان اعضای صندوق هرمزگان

دوشنبه 15 شهریور 1389

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی هرمزگان خبر داد:

توزیع 4/2 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض در میان اعضای صندوق هرمزگان


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: تشکلهای غیردولتی

صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان هرمزگان به عنوان نهاد مالی اعتباری بخش خصوصی فعالیت خود را با هدف تامین مالی و ارتقای نرخ رشد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از سال 1387 آغاز کرد. درباره چگونگی عملکرد صندوق پای صحبت مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی نشستیم.

توضیح مختصری از موقعیت استان هرمزگان ارایه کنید؟

استان هرمزگان با برخورداری از پتانسیلهای بالقوه در حوزه های مختلف بخش کشاورزی و به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و رشد سریع محصولات خاص منطقه و مزیت فصلی آن از اهمیت بسزایی در کشور برخوردار است. فعالیت عمده مردم هرمزگان در زمینه کشاورزی است. دشت میناب از مناطق بسیار مستعد کشاورزی است. بخش حاجی آباد که در قسمت شمالی استان قرار دارد، از نواحی حاصلخیز کشاورزی استان به شمار می رود.

 

صندوق کار خود را با چه سرمایه ای آغاز کرد؟

صندوق هرمزگان با سرمایه اولیه 610/1 میلیارد ریال در سال 87 به ثبت رسیده که بعد از ثبت قانونی، 79 فقره تسهیلات با کارمزد چهار درصد به تشکلهای زیربخش اعطا شده و پس از مدت کوتاهی از زمان تاسیس شاهد حضور چشمگیر تشکلهای زیربخش کشاورزی بوده ایم و سرمایه صندوق با برنامه ریزی انجام شده و مساعدت رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و مسئوولان استانی تا پایان سال به 100 میلیارد ریال خواهد رسید.

 

کار با عضویت چند تشکل اولیه شروع شده و تشکلهای فعلی صندوق چه تعداد است؟

در بدو تاسیس تعداد 72 تشکل به عضویت صندوق درآمدند که پس از مدت کوتاهی از زمان تاسیس شاهد افزایش چشمگیر تشکلها جهت عضویت در صندوق به 104 تشکل فعلی از مجموع 200 تشکل شناسایی شده در استان رسیدیم و امیدواریم که با عملکرد مثبت صندوق بستر مناسب جهت جذب همه تشکلهای موجود در استان فراهم  شود.

 

از جمله اقدامات شاخص و موثر صندوق در استان مربوط به کدام حوزه بوده است؟

در مدت دو سال از فعالیت صندوق توانسته ایم عاملیت یکسری از طرحها و پروژه های تدوین شده از طرف سازمان جهاد کشاورزی استان را بر عهده گرفته و اجرایی کنیم. به طور نمونه، اقدام صندوق در حمایت و راه اندازی سیستم آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی را می توان به عنوان یک تحول عظیم و منحصر به فرد در استان نام برد که امیدواریم در آینده با اختصاص تسهیلات، ارایه گر خدمت بیشتر به کشاورزان باشیم.

 

مختصری از مجموع عملکرد صندوق در بخشهای مختلف چه بوده است؟

در بخش تشکلهای ترویجی توانسته ایم عاملیت توزیع 4/2 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض برای 56 شرکت خدمات مشاوره ای که متشکل از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی هستند را با هدف سهامدار کردن آنان در صندوق بر عهده بگیریم.

در بخش خرید زیتون از زیتون کاران استان که هر ساله با مشکل توزیع مواجه بودند، با تدوین برنامه ای از سوی ریاست سازمان توانسته ایم 50 تن زیتون جهت عرضه به بازار از زیتون کاران استان خریداری کنیم که این کار جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی برای کشاورزان را به همراه داشته است.

در حوزه تشکلهای تعاونی استان، اولین و بزرگترین فروشگاه عرضه محصولات کشاورزی تعاون روستایی با هدف فعال کردن تعاونیهای بخش کشاورزی جهت حضور کشاورزان در چرخه بعد از تولید راه اندازی شد.

در ارایه تسهیلات جهت خرید گوجه فرنگی از کشاورزان و بهره برداران، صندوق توانسته بحران گوجه فرنگی استان را کاهش بدهد. همچنین راه اندازی کشتارگاه با تسهیلات پرداختی از طریق صندوق یکی دیگر از اقدامات موثر صندوق است.

در حوزه روابط بین بخشها در استان جهت عرضه محصولات تعاونیهای صید و صیادی و معرفی به کارخانه کنسروسازی به منظور عمل آوری محصولاتشان توانسته ایم بارقه امید را در دلهای صیادان به وجود بیاوریم که با این کار، بخش شیلات را به تعاونیها وصل کرده و مشکلات تعاونی صید و صیادی را مرتفع کردیم.

ارایه تسهیلات و نرخ سود تسهیلات اعطایی به کشاورزان چقدر است و تاکنون چه میزان تسهیلات از سوی صندوق پرداخت شده است؟

سهل الوصول ترین جایگاه جهت ارایه تسهیلات در کمترین زمان ممکن و بدون دریافت وثیقه صندوقها هستند که این تسهیلات به کشاورزان در قالب تشکلها و اتحادیه های عضو صندوق با بهره چهار درصد در راستای طرحهای پیش بینی شده پرداخت می شود.

 

در پایان چه صحبتی با مسئوولان دارید؟

در پایان، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه کشاورزی هرمزگان تقویت صندوقها را منوط به تقویت تشکلها و ایجاد امید در دل کشاورزان و بهره برداران این بخش دانست که با حمایت و پشتیبانی مسئوولان استانی میسر خواهد شد./


کد خبر: N-890513-01_R


تبلیغات پیامکی