تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

تبلیغات پیامکی تبلیغات پیامکی مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم - خالکوبی با لیزر، روش جدید برچسب زنی میوه ها
مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم
حفاظت از محیط زیست برای داشتن محیطی سالم
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
پنجشنبه 13 اسفند 1388

خالکوبی با لیزر، روش جدید برچسب زنی میوه ها

پنجشنبه 13 اسفند 1388

محققان در حال آزمایش روش خالکوبی لیزری میوه ها به چای چسباندن برچسبهای کاغذی کوچک هستند.
 


به گزارش ایانا و به نقل از ساینس دیلی (Science Daily)، محققان دانشگاه فلوریده و مرکز تحقیقات کشاورزی آمریکا در حال آزمایش این روش جدید موسوم به خابکوبی لیزری هستند. در این روش جدید، یک خالکوبی روی گریپ فروت و دیگر میوه ها ایجاد می ­کنند تا بتوان در مغازه ها آنها را ردیابی و کنترل کرد. در حال حاضر از برچسبهای کاغذی برای این محصولات استفاده می شود که به راحتی از آنها جدا و کار پیگیری محموله ها را دشوار می سازد.

محققان از پرتو لیزر کربن دی اکسید برای حک کردن اطلاعات روی چند سلول بیرونی پوست میوه استفاده کردند. این علامت از پوست جدا نمی شود و با شستشو از بین نمی رود. به این ترتیب می توان مبدا و منشا اصلی میوه را دنبال کرد. حکاکی دایمی پوست میوه ها در صورتی که برچسب لیزری با واکس پوشانده شود سبب کاهش آب یا ورود عوامل بیماریزا نخواهد شد.

البته آزمایشها نشان می دهند که واکس زدن میوه هم چندان ضرورتی ندارد. چون سوراخهای ظریف حکاکی شده روی پوست گریپ فروت با کربن دی اکسید بسته می شوند. در نتیجه از ورود عوامل بیماریزا جلوگیری خواهد شد. اما کارشناسان برای جلوگیری از خروج آب انجام این کار را توصیه می کنند.

البته محققان برای اطمینان، عامل فساد میوه را به آنها تلقیح و بعد آن را با لیزر حکاکی کردند. هیچ اثری از عامل بیماریزا در پوست یا فساد میوه مشاهده نشد.

محققان می گویند کاربرد لیزر روی پوست میوه مانند تابش لیزر روی پوست انسان است.

آزمایشهای دیگری روی گوجه فرنگی، آووکادو و دیگر مرکبات انجام شده است. اما پیش از استفاده گسترده از این روش، سازمان غذا وداروی آمریکا باید آن را تایید کند./

 


تبلیغات پیامکی