تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

تبلیغات پیامکی تبلیغات پیامکی مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم - كارشناسان ایرانی نوعی لیموترش مقاوم به آفت جاروك جادوگر شناسایی كردند
مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم
حفاظت از محیط زیست برای داشتن محیطی سالم
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
یکشنبه 25 بهمن 1388

كارشناسان ایرانی نوعی لیموترش مقاوم به آفت جاروك جادوگر شناسایی كردند

یکشنبه 25 بهمن 1388

رییس اداره‌حفظ نباتات سازمان جهادكشاورزی هرمزگان گفت:كارشناسان ایرانی موفق به شناسایی نوعی درخت لیموترش مقاوم به آفت جاروك جادوگر شدند.

مهندس علی عامری چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: دكتر محمد صالحی از مركز تحقیقات كشاورزی استان فارس طی پنج سال كار تحقیقی موفق به شناسایی گونه‌ای از درخت لیموترش به نام " پرشین لاین" شده كه آفت یاد شده قادر نیست به آن سرایت كند.

وی ابراز داشت: پرشین لاین كه در باغهای لیموترش استان فارس تعداد زیادی از آن وجود دارد به تایید بسیاری از محققان داخلی و خارجی نیز رسیده‌است.

رییس اداره حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان گفت:نتایج حاصله از پنج سال كارتحقیقی روی این گونه از لیموترش در باغهای فارس وهرمزگان حاكی از مقاومت بسیار زیاد آن در برابر بیماری جاروك جادوگر است.

عامری بیان داشت: تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد كه تنها راه مبارزه با آفت جاروك جادوگر لیموترش استفاده از گونه‌های جایگزینی و حفاظت قرنطینه‌ای از باغهای سالم در نقاط مختلف است.

وی گفت:ممكن است لیموترش پرشین لاین درآینده جایگزین درختان آلوده شود.

در حالی كه متخصصان علوم كشاورزی كشور با كمك دانشمندان خارجی سرگرم تحقیق برای دستیابی به راههای جلوگیری از سرایت آفت جاروك جادوگر و یافتن جایگزین مناسبی‌برای درختان‌آلوده‌هستند سازمان جهادكشاورزی هرمزگان هر گونه توسعه باغ لیموترش در این استان كه با تولید سالانه ‪ ۲۶۰‬هزارتن مقام اول تولیداین محصول را دارد ممنوع اعلام كرده است.

سازمان‌یاد شده، علت این كار را جلوگیری از شیوع بیماری جاروی جادوگر عنوان كرده كه ‪ ۲۰‬هزار هكتار باغ لیموترش این استان را تهدید می‌كند به طوریكه طی هفت سال ‪ ۵/۶‬درصد كل باغهای لیموترش هرمزگان را آلوده كرده‌است.

عضو گروه ‪ ۳۲‬نفره بین‌المللی تحقیقاتی این بیماری با اشاره به اهمیت این طرح اظهار داشت: زندگی هفت هزار خانوار ساكن شهرستانهای میناب، رودان و جاسك در استان هرمزگان بطور مستقیم به باغهای لیموترش وابسته است.

وی اضافه كرد: تنها راه امرار معاش تعداد زیادی از روستاهای پرجمعیت در استانهای كرمان، فارس، بوشهر و حتی برخی از نقاط شمالی كشوراز همین طریق است.

به گفته وی سالانه ‪ ۲۶۰‬هزارتن محصول لیموترش به ارزش ‪ ۵۴۵‬میلیارد ریال از باغهای لیموی این استان برداشت می‌شود.

بیماری جاروی جادوگر با نام علمی ‪ Witches,Broomdisease‬توسط نوعی عامل فیتوپلاسمایی (ویروسی) توسط پیوندك‌ها و حشرات ناقل آلوده‌ای چون زنجرك ها به درختان سالم منتقل می‌شود.

به گفته‌رییس اداره حفظ نباتات سازمان جهادكشاورزی هرمزگان بیماری‌جاروی جادوگرمركبات برای اولین بار درسال ‪ ۷۶‬خورشیدی در شهرستان نیكشهراز توابع سیستان و بلوچستان و دی ماه ‪ ۷۷‬نیز در میناب هرمزگان گزارش شده كه طی هفت سال گذشته تاكنون ‪ ۵/۶‬درصد از باغهای لیموترش این استان را از بین برده‌است.

مهندس علی عامری افزود: از زمان مبتلا شدن و یا نفوذ عامل بیماری تا ظهور (دوره كمون) ‪ ۶‬تا‪ ۱۴‬ماه طول می‌كشد كه در مجموع در مدت ‪ ۴‬تا‪ ۵‬سال درخت آلوده را بطور كلی خشك می‌كند.

از علایم‌بیماری جاروی جادوگر رشد چندین جوانه و شاخه بدون خار و شكننده از محل یك گره است(به صورت یك جارو) كه برگهای آن كوچك‌تر از حد طبیعی است كه به تدریج رشد زایشی و رویشی درخت را متوقف می‌كند.

در تاریخچه این بیماری نیز اولین بار در سال ‪ ۱۹۸۶‬از كشور عمان گزارش شده و سه سال بعد در امارات متحده عربی مشاهده‌شده، در سال ‪ ۲۰۰۱‬به جان درختان لیموترش دركشور هندوستان افتاد.

رییس اداره حفظ نباتات سازمان جهادكشاورزی هرمزگان در ادامه به ایجاد زیرساخت‌های مناسب دراین زمینه اشاره و از جمله آنها به تشكیل یك تیم ‪۳۲‬ نفره تحقیقاتی متشكل از دانشمندان ایرانی و خارجی و یك كمیته ویژه در استان هرمزگان اشاره كرد.

وی یادآورشد:تیم ‪ ۳۲‬نفره در حال بررسی راههای مختلف جایگزینی و قرنطینه گیاهی برای جلوگیری از سرایت این بیماری به باغهای سالم هستندكه تاكنون موفقیت‌هایی خوبی نیز داشته‌اند.

وی بیان داشت: كارهای تحقیقاتی پیرامون آفت جاروك جادوگر لیموترش وارد مرحله جدیدی شده طوریكه وزیرجهادكشاورزی نیز یكی از اعضای هیات علمی پژوهشكده بیوتكنولوژی كشاورزی رابعنوان مدیر برنامه جامع این بیماری معرفی كرده‌است.

عامری اظهار داشت: هشت طرح تحقیقاتی در زمینه شناسایی ناقل بیماری و دامنه میزبانی ناقل و بیماری در حال انجام است.

این فعالیتها درحالی صورت می‌گیرد كه نیروهای آموزش دیده بسیج سازندگی میناب و رودان نیز با بكارگیری دستگاههای جی پی اس با كمك كارشناسان باغداری در حال شناسایی درختان مبتلا به بیماری جاروك جادوگر هستند.

طوریكه طی پنج سال گذشته تاكنون پنج نوبت بطور كامل حدود ‪ ۲۰‬هزارهكتار باغ لیموترش استان هرمزگان را بطور كامل مورد بازدید قرار داده‌اند و با استفاده از دستگاههای یادشده نقاط آلوده را علامت‌گذاری و گزارش كرده‌اند.


تبلیغات پیامکی