تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

تبلیغات پیامکی تبلیغات پیامکی مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم - از سوی وزارت جهاد كشاورزی اعلام شد؛ اهم دستاوردهای كشاورزی دولت نهم
مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم
حفاظت از محیط زیست برای داشتن محیطی سالم
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
شنبه 24 بهمن 1388

از سوی وزارت جهاد كشاورزی اعلام شد؛ اهم دستاوردهای كشاورزی دولت نهم

شنبه 24 بهمن 1388

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، اهم دستاوردهای این وزارتخانه در دولت نهم تشریح شد.

*خرید توافقی و. قطع دست سودجویان
بنابر این گزارش، خرید توافقی انواع محصولات كشاورزی با هدف قطع دست سودجویان و واسطه‌گران و جوگیری از به تاراج رفتن دسترنج كشاورزان صورت گرفت كه این خریدها در سال 86 در وزن نزدیك به 800 هزار تن و برای 44 محصول مختلف كه عمدتا از محصولات پرمصرف می باشند، انجام گرفت و نقش مؤثری در رفع نگرانی كشاورزان در فروش محصولات خود داشت.

* صادرات گندم
وزارت جهاد كشاورزی در این گزارش آورده است: با وجود وابستگی 45 ساله به گندم خارجی، كشور ایران اسلامی در سال 1386 برای نخستین بار به جمع 12 كشور عضو باشگاه صادركنندگان گندم در جهان پیوست.
بنابر این گزارش، در این سال با تولید بیش از 15 میلیون و 400 هزار تن گندم ،این امكان فراهم شد كه زمینه صادرات حداقل یك میلیون تن از آن به دیگر كشورهای جهان به ویژه كشورهای مسلمان و همسایه فراهم شود.

*رشد ارزش افزوده
در بخش دیگر گزارش آمده است: رشد ارزش افزوده محصولات كشاورزی برای اولین بار در طول سه سال متوالی در حد بالاتر از میانگین رشد اقتصادی كشور بود و به بیش از 7 درصد سال رسید. در سایه این رشد قابل توجه در میزان تولید برخی محصولات استراتژیك كشاورزی از جمله گندم، ذرت، برنج، گوشت قرمز، گوشت مرغ، شیر و تخم مرغ از مرزهای تعیین شده برای سال 88 (یعنی پایان برنامه چهارم) افزایش تولید رخ داد و بسیاری از آن محصولات در آستانه صادرات قرار گرفت.

* اشتغالزایی
در این گزارش می‌خوانیم، بخش كشاورزی در طول سه سال گذشته از نظر اشتغالزایی در حد فراتر از پیش بینی برنامه چهارم توسعه قرار داشته و به طور متوسط هر ساله نزدیك به 100هزار فرصت شغلی جدید ایجاد كرده است. این مسئله به ویژه در عرصه اشتغالزایی برای نزدیك به 60 هزار دانش آموخته كشاورزی جویای كار حائز اهمیت فراوان است. تنها در سال 86 نزدیك به 16 هزار نفر از این فارغ التحصیلان در قالب شركت‌های خدمات فنی و مشاوره‌ای كشاورزی مشغول به كار شده‌اند و پیش بینی‌ها آن است كه تا پایان سال 88 برای بیش از 120 هزار فارغ التحصیل در عرصه‌های حساس ترویجی، تولیدی و صنایع تبدیلی فرصت شغلی ایجاد شود.

*ركورد صادرات كشاورزی
این گزارش حاكی است: صادرات محصولات كشاورزی ایران در سال 85 برای نخستین بار در تاریخ كشاورزی كشور، از مرز 2 میلیارد دلار گذشت و با حفظ سرعت رشد خود در سال 86 به بیش از 5/2 میلیارد دلار رسید.
بنابر این گزارش، در 10 ماه نخست سال 86 برای نخستین بار در تاریخ كشاورزی كشور بیش از یك میلیون و 300 هزار رأس دام زنده به كشورهای منطقه صادر شد كه این صادرات نقش بسیار مهمی در افزایش درآمد روستاییان مرزنشین و به طور كلی دامداران كشور داشت، چون قیمت دام‌های صادراتی در حد فراتر از قیمت دام‌های مصرف داخلی داشت.

*رشد تسهیلات بانكی كشاورزی
در این گزارش می‌خوانیم: ارائه تسهیلات بانكی برای فعالان بخش كشاورزی در طول سه سال گذشته رشد چندین برابری یافته و از 3900 میلیارد تومان در سال 83 به بیش از 10 هزار میلیارد ریال تومان در سال 86 رسید.

* نوآوری‌ در تحقیقات
وزارت جهاد كشاورزی در این گزارش آورده است: توسعه فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و آموزشی در عرصه كشاورزی در طول سه سال گذشته شاهد نوآوری فراوان، از جمله در تولید نوع جدید واكسن ضد تب مالت (كه از بیماری های قابل انتقال از دام به انسان می باشد) و تولید قند رژیمی از 100هزار تن آب پنیر ضایعاتی كارخانجات لبنیات، تولید چوب ام دی اف از شاخه‌های هرس شده نخل و ساقه‌های باگاس نیشكر است.

* خار مریم داروی هپاتیت
در این گزارش می خوانیم: از جمله دستاوردهای تحقیقی، تولید انواع داروی گیاهی از گیاهان دارویی موجود در كشور از جمله داروی ضد هپاتیت از گیاه خار مریم بوده است.
در ادامه آمده است: در همین راستا برای اولین بار در كشور هر ساله 13هزار نفر از فرزندان كشاورزان روستایی برای آموزش فنون علمی كشاورزی در هنرستان‌های فنی كشاورزی سراسر كشور جذب شده اند.

*افزایش تولیدات گیاهی
در این گزارش می خوانیم، میزان توسعه باغهای زیتون كشور در سه سال گذشته تقریبا به اندازه تمامی سال‌های قبل از دولت نهم بوده است، افزایش سطح زیركشت زیتون به عنوان یك فرآورده مهم منبع و سالم‌ترین روغن برای مصرف انسانی است. پیش بینی شده است سطح كشت این میوه در سال‌های آینده به حداقل 600 هزار هكتار برسد.
بر اساس این گزارش، تولید غده‌های بذری سیب زمینی به روش علمی موسوم به مینی تیوبر، یك موفقیت بزرگ در دولت نهم بوده كه پیش بینی می شود، با خودكفایی كامل در تولید این محصول سال 86 علاوه بر 5 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی گام بزرگی در جهت جلوگیری از ورود انواع بیماری‌های گیاهی به مزارع كشور جلوگیری شود.

* سیب زمینی ایرانی
در این گزارش آمده است: به همین مشكل در مورد خودكفایی درتولید بذرهای پنبه، كلزا و بذر برنج هیبرید نیز مصداق دارد و پیش بینی می شود، صرفه جویی ارزی حاصل از این خودكفایی ها به بیش از 20 میلیون دلار برسد.

افزایش بهره وری آب و خاك
بر اساس این گزارش، یكی از نوآوری های دولت نهم در بخش كشاورزان توسعه ایستگاه‌های پمپاژ آب در مناطق كوهستانی به ویژه در دامنه زاگرس است كه از طریق آنها مقادیر قابل توجهی آب از اعماق دره ها به تپه‌های مشرف بر آنها منتقل شده و برای احداث باغهای جدید در زمینهای شیبدار استفاده می‌شود، تنها در استان چهار محال و بختیاری از این طریق بیش از 10 هزار هكتار باغ جدید احداث شده است كه علاوه بر توسعه كشاورزی و ایجاد اشتغال جدید موجب كاهش فرسایش خاك و افزایش عمر سدهای كشور می شود.

* تسطیح لیزری خاك
وزارت جهاد كشاورزی اعلام كرد: برای اولین بار در طول تاریخ كشاورزی تسطیح اراضی با استفاده از روش‌های لیزری انجام گرفته است. این روش تسطیح امكان پخش متوازن آب اراضی كشاورزی را فراهم می‌كند و از این طریق موجب صرفه‌جویی حداقل 30 درصدی در مصرف آب می شود.
این طرح در استان‌های كم آب همچون قم و فارس با اسقبال شدید كشاورزان مواجه شده و موجب افزایش عملكرد نیز شده است.

* قانون جلوگیری از خرد شدن زمین
بر اساس این گزارش، یكی از دستاوردهای بزرگ دولت نهم در عرصه كشاورزی تصویب قانون مربوط به جلوگیری از خرد شدن اراضی كشاورزی بود. تصویب این قانون به معنای نجات كشاورزی كشور از غوطه ور شدن در مشكل خرده مالكی اراضی بوده با اجرای این قانون پیش برد برخی طرح‌های استراتژیك در بخش كشاورزی از جمله در زمینه‌ تسطیح و یكپارچه سازی اراضی و توسعه شركت‌های سهامی- زراعی و توسعه مكانیزاسیون را تا حد زیادی تسهیل خواهد كرد.

*كنترل بهداشت دام و سلامت غذا
گزارش وزارت جهاد كشاورزی حاكی است: در شرایطی كه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طول سه سال گذشته بسیاری از نقاط جهان از جمله تمامی كشورهای همسایه ایران را آ‌لوده كرده و حتی تلفات انسانی را به بار آورده بود، ولی خوشبختانه در ایران اسلامی به لطف الهی و در سایه تلاش‌های علمی و پیشگیرانه سازمان دامپزشكی كشور، هیچ گونه آلودگی به این بیماری در طیور صنعتی كشور و در سطح جامعه مشاهده نشد.

* گلی در میانه آتش
در ادامه این گزارش می خوانیم، مواردی از این بیماری هم كه در مرغان مهاجر دیده شده بود، به سرعت مهار شد، به طوری كه گفته می شد ایران از نظر پاك بودن بیماری آنفلوانزا در منطقه به مانند یك گل در میان انبوهی از آتش بوده است.

* كشاورزی هوشمند
در این گزارش آمده است: برای نخستین بار در كشور طرح هوشمندسازی كشاورزی در سال 1386 توسط وزارت جهادكشاورزی تدوین و به اجرا گذاشته شد. بر اساس این طرح كه از مترقی ترین طرح‌های علمی-فنی كشاورزی در سراسر كشور است، به طور دقیق و مستمر مورد نظارت و اصلاح قرار گرفته و كشت محصولات مختلف در هر نقطه از كشور با در نظر گرفتن عوامل مهمی چون شرایط اقلیمی، وضعیت آب و خاك، مزیت نسبی و حتی وضعیت بازار هر محصول انجام می‌گیرد.
اجرای این طرح در عمل موجب خواهد شد تولید محصولات كشاورزی در هر سال بر حسب نیاز كشور و منطبق بر آخرین وضعیت بازار مصرف و صادرات انجام گیرد و دیگر با معضلاتی چون نوسان‌های پیش بینی در عرصه محصولات كشاورزی و تلاطم در قیمت‌های آنها به ویژه در ایام خاص همچون عید نوروز و ایام ماه مبارك رمضان رخ نخواهد داد.

*مدیریت جامع محصول كشاورزی
وزارت جهاد كشاورزی در گزارش عملكرد سه ساله خود ادامه داد: پروژه مدیریت جامع محصولات كشاورزی برای اولین بار در سال جاری در بخش كشاورزی به مورد اجرا گذاشته شد. بر اساس این پروژه تولید انواع محصولات در قالب یك برنامه ریزی از قبل تعیین شده و با روشها و اهداف كاملا مشخص انجام گیرد. پیش بینی می‌شود، با اجرای دقیق این پروژه خودكفایی كامل در تولید محصولات استراتژیك كشاورزی بدون تداخل منفی آن با كشت دیگر محصولات محقق شده و با انتقال سریع آخرین یافته‌های تحقیقاتی به مزارع یك رشد چشمگیر در تولید محصولات كشاورزی و صادرات آنها به دیگر كشورها حاصل شود.

 


تبلیغات پیامکی