تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

تبلیغات پیامکی تبلیغات پیامکی مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم - همایش وبلاگنویسان كشاورزی و منابع طبیعی
مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم
حفاظت از محیط زیست برای داشتن محیطی سالم
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
شنبه 24 بهمن 1388

همایش وبلاگنویسان كشاورزی و منابع طبیعی

شنبه 24 بهمن 1388

نخستین همایش وبلاگنویسان كشاورزی و منابع طبیعی با هدف شناسایی، بررسی و تبیین این رسانه در توسعه و تعمیم نگاه تخصصی به بخش كشاورزی و منابع طبیعی از سوی سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.
دبیر همایش: این همایش، نقطهی عطفی برای معرفی و رشد وبلاگهای كشاورزی است به گزارش خبرنگار سرویس نگاهی به وبلاگهای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این همایش، سعید مقیسه، دبیر همایش گفت: در دنیای امروز حضور چشمگیر فنآوریهای نوین به ویژه علوم رایانه و فنآوری اطلاعات به عنوان یكی از شاخصهای غیر قابل انكار در رشد و توسعهی به حسابآمده، كه با سرعت، عرصههای مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی راپیموده و هم زمان با سیر تغییر و تحولات گسترده، سطوح نیازها و وابستگی آحاد و اقشار هر جامعه را نیز دستخوش این تغییر و تحولات قرار داده است. مقیسه افزود: در این ارتباط جایگاه و نقش پورتالهای اطلاع رسانی و نهادهای خبری به دلیل تنوع و گستردگی و همچنین سهولت و سرعت دسترسی و انتقال اخبار و اطلاعات، از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار میباشند، كه در این میان وبلاگنویسی در كشور ما، با وجود نوپایی و فقدان سازماندهی و انسجام، تاثیرات وسیع و شگرفی را بر نگرش جامعهی مخاطبان، دارد، كه از نقش آن نمیتوان غافل بود. وی ادامه داد: ازاین رو سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی استان تهران به عنوان نهادی مدنی و خود جوش با وقوف به نقش برجستهی وبلاگهای تخصصی فعال در عرصههای كشاورزی و منابع طبیعی كشور برآن شد با همكاری و حضور وبلاگ نویسان نخستین همایش \" وبلاگ نویسی كشاورزی و منابع طبیعی و نگاه تخصصی به بخش \" را با هدف شناسایی، بررسی و تبیین دقیق تر جایگاه این رسانه در توسعهی و تعمیم نگاه تخصصی به بخش برگزار نماید.
دبیر همایش گفت: بی تردید این همایش با كاستیهای و نارسایی همراه خواهد بود كه رفع معایب و ارتقای كارایی و اثر بخشی آن بدون مشاركت تمامی وبلاگ نویسی و حامیان آن میسر نخواهد شد. وی در بخش دیگری از این همایش با اشاره به وجود 180 وبلاگ در بخش كشاورزی، فعال نبودن برخی از آنها را ناشی از بی انگیزگی نویسندگان آنها ارزیابی كرد. مقیسه با تاكید بر تاثیرگذاری وبلاگهای كشاورزی گفت: این گونه وبلاگها باید از سطوح بالاتر معرفی شوند، تا تاثیر و فواید آنها روشنتر شود. اظهارنظرهای افراد در وبلاگهای خود دربارهی مسایل كشاورزی و حمایت از نظام مهندسی در آنها، به بهبود و تاثیرگذاری این گونه وبلاگها، كمك میكند. زیرا این یك NGO برای فارغ التحصیلان رشتهی كشاورزی است. وی با تاكید بر فرهنگ سازی در وبلاگها، این همایش را نقطهی عطفی برای معرفی و رشد وبلاگهای كشاورزی دانست.
رییس سازمان مهندسی كشاورزی ومنابع طبیعی استان تهران: وبلاگنویسی و حمایت از وبلاگنویسان برای اطلاع رسانی در حوزهی كشاورزی اهمیت زیادی دارد بر اساس این گزارش مهندس شاهرخ رمضان نژاد، رییس سازمان نظام مهندسی كشاورزی ومنابع طبیعی استان تهران نیز در این همایش با اشاره به جایگاه نامناسب نظام كشاورزی به دلیل عدم حمایت از آن در حوزهی صنفی و حرفهیی، گفت: نظام مهندسی كشاورزی برای تعیین ضوابط و دستورالعملهایی تاسیس شده است كه باید با ایجاد یك حصار تخصصی، مانع ورد مسقیم غیر متخصصان به بخش كشاورزی شود و به این ترتیب تخصص گرایی را در این حوزه ایجاد كند؛ زیرا متاسفانه امروز با گسترش آموزش عالی و نبود نظام حرفهیی و ضمانت اجرایی، جامعه نمیتواند به طور تخصصی از خدمات بخش كشاورزی استفاده كند. رمضان نژاد اظهار داشت: در كنار مشكلات بخش كشاورزی، ما در حوزهی اطلاع رسانی نیز دچار نارسایی هستیم، زیرا نتوانستهایم از دیگرعلوم برای پیشرفت كشاورزی استفاده كنیم. وی افزود: متاسفانه جایگاه بخش كشاورزی در روزنامهها و جراید ما بسیار نامطلوب است، بنابراین اطلاع رسانی، قلم فرسایی و نویسندگی در این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار است.
رمضان نژاد تاكید كرد: به منظور توسعه و شناخت بخش كشاورزی، وبلاگ نویسی، حمایت از وبلاگنویسان و آموزش نویسندگی در این حوزه برای اطلاع رسانی بهتر اهمیت زیادی دارد، به گونهای كه وبلاگ نویسی به عنوان یك كار كشاورزی در نظر گرفته شود. در ادامه، رادمان راد منش، مدیر روابط عمومی سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی استان تهران به اصل شكل گیری این همایش در توسعهی نگاه تخصصی به این بخش وآشنایی چهره به چهره با وبلاگ نویسان كشاورزی اشاره كرد. عضو هیات علمیدانشگاه آزاد اسلامی: ایجاد پایگاه علمیكشاورزی فارسی زبان در وب ضروری است یك عضو هیات علمیدانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: نبود منابع فارسی كشاورزی علمی و موثق در شبكهی جهانی وب، ضرورت ایجاد پایگاه علمیكشاورزی فارسی زبان را دو چندان كرده است. جواد رزمی، عضو هیات علمیگروه گیاه پزشكی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، در همایش وبلاگنویسان كشاورزی و منابع طبیعی گفت: در سالهای اخیر شاهد رشد وبلاگها در گرایشهای مختلف كشاورزی هستیم كه امیدواریم متولیان بخش كشاورزی با استفاده از این پتانسیل، كاربرد فنآوری اطلاعات در بخش و حوزهی كشاورزی، را ارتقا دهد.
این استاد دانشگاه توجه به مخاطبان وبلاگها و تلاش در جهت برآورد كردن نیاز آنها را ضروری دانست و خاطرنشان كرد: طبق آمار ارایه شده حجم اعظمی از بهره برداران بخش كشاورزی سواد خواندن و نوشتن ندارند و این عامل یكی از دلایل عدم توسعهی فنآوری اطلاعات در جامعه كشاورزی كشور است. رزمیافزود: مطالعاتی كه در سال 97 میلادی در آمریكا صورت گرفت حاكی از آن بود كه 40 درصد كشاورزان صاحب كامپیوتر شخصی هستند كه از میان 47 درصد متصل به اینترنت اند. عضو هیات علمیواحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، تاكید كرد: سطح سوادعمومی كشاورزان در كشورهای پیشرفته باعث شده تا شبكههای اطلاع رسانی كشاورزی نظیر AGNET، AGRINET، CAPTAIN , CISC , EPIPRE , DRESS , ATIS در كشورهای آمریكا، انگلستان، ژاپن، استرالیا و هلند بتوانند اطلاعات جدید لازم در حوزهی زراعت، خاكشناسی، ماشین آلات كشاورزی، گیاهپزشكی و اصلاح نباتات را به صورت آنلاین در اختیار كشاورزان قرار دهند. عضو انجمن بیماری شناسی گیاهی ایران به سیستم مدیریت گیاهپزشكی PHYTOMED كه توسط مركز ملی انفورماتیك آلمان راه اندازی شده اشاره كرد و افزود: ایجاد و توسعهی سیستم تامین اطلاعات جامع و تخصصی آنلاین كشاورزی در كشور خواهد توانست تا نیازهای پژوهشگران و محققان این بخش را مرتفع سازد. رزمی خاطرنشان كرد: مراكز تحقیقات و مراكز اجرایی مرتبط با كشاورزی فقط به ایجاد وب سایت بسنده نكنند، و با درج مواردی همچون پیش گویی آب و هوای كشاورزی، احتمال وقوع و شیوع آفات بیماریها و علفهای هرز، درج مشكلات اصلی كشاورزان منطقه، آموزش و ترویج و وضعیت بازار الكترونیك فرآوردههای كشاورزی سعی در پویایی و كارآمدی شبكه مجازی وب نمایند.
 وی در پایان گفت: توسعهی فنآوری اطلاعات و ارتباطات در كشاورزی قطعا تغییرات عمدهای را در ساختار كشاورزی و منابع طبیعی ایران ایجاد خواهد كرد. در ادامهی این همایش، وبلاگنویسان كشاورزی و منابع طبیعی به معرفی وبلاگهای خود و سپس به بحث و بررسی در خصوص وبلاگ و نقش آن در توسعهی بخش و نظام مهندسی پرداختند و بر نكاتی از جمله اشتغال زایی، حاشیهنویسی، رفرنس دهی به منابع و محیطهای كشاورزی، لزوم ورود فنآوری اطلاعات به بخش كشاورزی، تشكیل گروههای تخصصی و رهبری برای برگزاری این گونه همایشها و وبلاگهای اطلاع رسانی، ضرورت ذكر منبع در وبلاگها، افزایش خوانندگان و وارد كردن جدیت به فضای مجازی با برگزاری جشنوارهها و حمایت از وبلاگنویسان، تاكید شد. بیانیه همایش؛ دبیرخانهی باشگاه وبلاگنویسی كشاورزی و منابع طبیعی راه اندازی شود نامگذاری یك روز از هفتهی جهاد كشاورزی به نام روز فنآوری اطلاعات و ارتباطات در بخش كشاورزی در پایان همایش نیز بیانیهی نخستین همایش وبلاگ نویسی كشاورزی و منابع طبیعی قرائت شد. در این بیانیه با تاكید بر نقش غیر قابل انكار فنآوری اطلاعات و ارتباطات در كلیه شئون سیاسی ، اجتماعی، اقتصادی جوامع به عنوان یكی از اصول محوری توسعه پایدار و نقش وبلاگ نویسی به عنوان یكی از ابزارهای پرطرفدار و گسترده دردنیای مجازی و عرصهی فنآوری اطلاعات و ارتباطات، عنوان شده است: حوزهی گستردهی وبلاگنویسی تخصصی در بخش كشاورزی و منابع طبیعی از این مقوله مستثنی نبوده ، به طوری اكنون فعالان این بخش با ایفای نقش اطلاع رسانی و آگاهی بخشی حرفهیی قادرند تا در سطحی گسترده و فراگیر به یاری تصمیم سازان و مدیران اجرایی آمده، به آینده نگری و بحران ستیزی، تحقق هر چه بهتر اهداف و سیاستگذاری را تسهیل و تسریع نمایند. در این بیانیه باورهای اساسی این همایش اعلام و بر پاینبندی به اصول اخلاق حرفهیی در وبلاگ نویسی، تاثیر ارج نهادن و حمایت از فعالیتهای وبلاگنویسی كشاورزی و منابع طبیعی به عنوان یك فعالیت حرفهیی در جامعه توسط دولت و مجلس و سازمانهای مربوطه در ایجاد روحیه در وبلاگنویسان این عرصه تاكید و مقرر شد كه شبكه های اطلاع رسانی و پایگاههای علمی، فنی و آموزشی به منظور رشد اعتلای حرفهای مهندسی كشاورزی ایجاد شده، و دبیرخانهی باشگاه وبلاگ نویسی كشاورزی و منابع طبیعی با حمایت سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی راه اندازی شود. در پایان نیز پیشنهاد نامگذاری یك روز از ایام هفتهی جهاد كشاورزی به نام روز فنآوری اطلاعات و ارتباطات در بخش كشاورزی ارایه شد.


منبع: ایسنا


تبلیغات پیامکی