تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

تبلیغات پیامکی تبلیغات پیامکی مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم - پنج راهکار ابتکاری در زدودن آلودگی ها از محیط زیست
مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم
حفاظت از محیط زیست برای داشتن محیطی سالم
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
شنبه 30 آبان 1388

پنج راهکار ابتکاری در زدودن آلودگی ها از محیط زیست

شنبه 30 آبان 1388

نوع مطلب :مهندسی محیط زیست، 

بعضی مواقع دو نوع منبع آلودگی می توانند اثر سمی و آلوده بودن یکدیگر را خنثی کنند. معمولاً زباله ها یا در زیرزمین دفن می شوند یا آنها را در مکان های خاصی انبار می کنند یا اینکه داخل دریا ریخته می شوند.
مهم نیست چگونه از دست شان خلاص می شویم؛ آنچه اهمیت دارد پر شدن محیط اطراف با دست ساخته های سمی بشر امروزی است. زباله های هسته یی و مواد سربی از جمله ضایعات سمی در زندگی روزانه ما به شمار می روند. در نتیجه دانشمندان برای از بین بردن این نوع زباله ها دست به فناوری خلاقانه و ارگانیسم های غیرعادی زدند.
خوردنی شدن گاز کلر
اگر مواد آلوده به گاز کلر مانند انواع شوینده های مصرفی در خشکشویی ها یا تینرهای رنگ، وارد آب های زیرزمینی شوند به راحتی می توانند سبب به وجود آوردن مشکلات کبدی و بروز سرطان در انسان شوند. اما وجود بعضی از باکتری ها سبب می شود خواص منفی این ماده شیمیایی کاملاً مثبت شود. وقتی این نوع باکتری خاص با آن تماس پیدا می کند ترکیبات کلری آن را می خورد و آن را به گازی کاملاً بی خطر تبدیل می کند.
ساخت نوعی آجر از ضایعات زغال سنگ
در مراحل تولید برق در سایت های معادن زغال سنگ کشور امریکا سالانه بیش از ۷۰ میلیون تن ضایعات رادیواکتیویته که به نوعی خاکستر fly ashمعروف است به جا می ماند. هم اکنون شرکتی در میسوری امریکا راهی را ابداع کرده است که این خاکستر ها را به نوعی آجر تبدیل می کند. این روشی ابتکاری است که با تبدیل کردن خاکستر به ماده یی بسیار مفید سبب کاهش وجود این ماده مضر در محیط زیست می شود. همچنین این آجر ها می توانند جیوه سمی موجود در هوا را به خود جذب کنند.
خالص کردن اثر حشره کش ها
نوعی خاص از قارچ ها در جنگل های شمال امریکا با استفاده از آنزیمی خاص، کربن موجود در درختان را به انرژی تبدیل می کنند. این نوع آنزیم ها انواع آلودگی های محیط زیستی از جمله حشره کش ها و ماده شیمیایی PCBs Polychlorinated biphenyls)) را اکسید کرده و آنها به موادی مفید تغییر می دهند.
پاکسازی با فلزآهن
سم های فلزی رایج در سایت های معادن می توانند بوی ناخوشایند متصاعد شده از فاضلاب فضولات انسانی را از بین ببرند. فضولات انسانی آمیخته با آهن در شرایطی که سایت های معادن حاوی فلزات کادمیوم، سرب و آرسنیک باشند قابل استفاده هستند. فلز آهن به راحتی با دیگر فلزات واکنش نشان داده و باعث می شود از مخلوط شدن فلزات دیگر با آب های زیرزمینی جلوگیری کند.
هرمی شدن پلوتونیوم
هماتیت نوعی ماده معدنی سیاه براق است که در جواهرسازی کاربرد دارد. این ماده قادر است ضایعات پلوتونیوم و اورانیوم حاصل از سایت های هسته یی را در خود جذب کند. اخیراً دانشمندان متوجه شدند کریستال های هماتیت با قرار گرفتن در اسید، قادر به رشد هرمی هستند. در حین ساخته شدن این شکل هرمی، مواد ناخالص (ضایعات هسته یی) در تکه های کوچک کریستال هماتیت برای صدها سال زندانی می شوند.

منبع؛----------------------------------
WWW.DISCOVERY MAGAZINE.COM
مینا خورسند


تبلیغات پیامکی