تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

تبلیغات پیامکی تبلیغات پیامکی مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم - خلاصه ای از پیشینه تاریخی و کشاورزی رودان(بهشت جنوب ایران)
مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم
حفاظت از محیط زیست برای داشتن محیطی سالم
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
یکشنبه 10 آبان 1388

خلاصه ای از پیشینه تاریخی و کشاورزی رودان(بهشت جنوب ایران)

یکشنبه 10 آبان 1388

نوع مطلب :

خلاصه ای از پیشینه تاریخی رودان

Roudan.Tk

رودان در قدیم به نام رودكان معروف بوده است و وجه تسمیه آن به علت وجود رودخانه های متعدد و پر آب است .

 


سابقه تاریخی رودان


قدیمی ترین كتابی كه در مورد رودان و كوههای اطراف آن صحبت نموده كتاب (( حدود العالم من المشرق الی المغرب )) است كه نویسنده آن نامشخص می باشد . و دكتر منوچهر ستوده آن را تصحیح نموده است .


جهانگردانی مانند مقدسی ، اصطخری ، یاقوت حموی و ابن بطوطه نیز راجع به رودان نوشته اند .اصطخری رودان را زنكان و یاقوت حموی آن را راغان نامیده است

لسترنج مستشرق انگلیسی در كتاب جغرافیای سرزمینهای خلافت شرقی ، از قول مقدسی می نویسد :


مقدسی از شهر رودكان اسم برده است و آن را شهری آباد و دارای باغستان و نخلستان و نارنج فراوان شمرده است .


ادوارد براون در كتاب تاریخ ادبیات ایران رودان را در مقایسه با كشمیر هندوستان قرار داده است . مرحوم  علامه دهخدا در لغت نامه می نویسد : رودان احمدی یا رودان و احمدی ناحیه ای است در جنوب كرمان از دهستانهای بندرعباس . ابن البلخی آورده ركن شرقی پارس از اعمال كرمان است بر جنوب سیرجان و سرحد آن رودان است . و این رودان از اعمال پارس بود . اما به عهد سلطان شهید (( الب ارسلان )) قدس و روحه چون میان پارس و كرمان حد می نهادند این رودان با كرمان گذاشت . در روزگار (( قاورد ))


{ فارسنامه ابن بلخی ص 121}

 


در فارسنامه ناصری آمده است :


رودان و احمدی از گرمسیرات فارس است . در اصل دو بلوك بود و سالهاست در تحت كلانتری و ضابطی یك نفر برقرار گشته میان جنوب و مشرق شیراز افتاده است . محدود است از جانب مشرق به بلوك بشاكرد و از شمال به نواحی جیرفت كرمان و از جانب مغرب به نواحی سبعه و از سمت جنوب به نواحی بندرعباس .


هوای تابستانش گرم است و نخل و نارنج و نارنگی را بسیار نیك پرورانند محصولش گندم و جو و كمی برنج


و نیل را از گیاه وسمه به عمل آورند و از نیل هندی كم بهاتر است . آبش از رودخانه تامین می شود و بیشتر این نواحی كوهستان است و دو جلگه مختصری دارد . انواع شكارها در این بلوك ( رودان و احمدی  ) خصوصا درّاج فراوان است و قصبه آنرا دهبارز گویند . و عموم خانه های این دو بلوك از چوب و شاخ و برگ نخل است مشتمل بر 21 ده آباد است .

 


مرحوم سدید السلطنه كبابی در كتاب بندر عباس و خلیج فارس راجع به رودان می نویسد :


بلوك رودان و احمدی از گرمسیرات فارس است در اصل دو بلوك بود و سالها در تحت كلانتری و ضابطی یك نفر برقرار گشته است . میانه جنوب و مشرق شیراز افتاده است . درازای آن از قریه احمدی تا سندرك


از 30 فرسخ بگذرد و كلانتر آن تا 25 سال پیش غلامرضا و پیش از آن عبدالله خان و پیش از او ابراهیم خان پدر عبدالله خان بود . قصبه آنرا دهبارز گویند .عموم خانه ای این دو بلوك از چوب و برگ خرماست  و این بلوك مشتمل بر 21 ده آباد است :


بیكاه – جغین – غیبی - خراجی – رودخانه دزدان -  فاریاب – قلعه كمیز – گدار انجیر – كوچندر – برنطین – سرنی – گشوئیه – كهن بالا – معزآباد – كندر


تاریخ رودان :


وجود سنگ نبشته های میخی و تصویری  ( هیروگلیف ) در منطقه باد افشان رودان حاكی از تمدن دیر پای رودان می باشد كه طبق نظر كارشناسان سازمان میراث فرهنگی به عصر ایلامی و آشوری می رسد . قبل از روی كار آمدن پادشاهان ساسانی سدی طبیعی و نسبتا مرتفع در محلی كه اكنون تبركن گفته می شود وجود داشته دكه آب رودخانه پس از پر شدن كامل از بالا سرازیر شده و به دشت ارموز می رود . این سد در زمان ساسانیان به دست مهندسین و كارگران در زمان هرمز پادشاه ساسانی خراب شده است . جلگه ای كه بعدها بنا شده به نام هرمز مشهور بوده است . قبرهای قدیمی و خانه های سنگی در اطراف كوهها نشانه ای از زندگی دور از مركز بوده است . در زمان تیمور لنگ كوركانی پسرش امیرزاده محمد به این حدود حمله كرده بطوریكه شرف الدین علی یزدی می نویسد : هفت قلعه را خراب كرده است . قلعه مینا در هرمز كهنه – قلعه تنگ زندان – قلعه تازیان – حصار شمیل – قلعه منوجان – قلعه تزرك – قلعه تازیان .


پس از حمله لشكریان تیمور حاكم هرمز كهنه فرار می كند و خود را به جزیره ای در بندرعباس می رساند و آن جزیره به یادبود هرمز كهنه نیز جزیره هرمز می نامند و ملوك هرمز در این جزیره به حكومت رسیدند .

 

رودان بهشت حنوب


تبلیغات پیامکی