تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

تبلیغات پیامکی تبلیغات پیامکی مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم - فارس در مبارزه با سن گندم موفق بوده است
مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور واحد قشم
حفاظت از محیط زیست برای داشتن محیطی سالم
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
یکشنبه 3 بهمن 1389

فارس در مبارزه با سن گندم موفق بوده است

یکشنبه 3 بهمن 1389

معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور:

فارس در مبارزه با سن گندم موفق بوده است


فارس  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

فارس جزو استانهای موفق در مبارزه با آفت سن گندم است و آمار و گزارشهای به دست آمده حکایت از موفقیت دست اندرکاران جهاد کشاورزی استان فارس در اجرای طرحهای مربوط به حفظ نباتات دارد.

به گزارش ایانا، معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور با اعلام این مطلب در دومین جلسه ستاد گیاهپزشکی استان فارس گفت: امروزه، مبارزه با آفات و کنترل آن بسیار حایز اهمیت است و باید به گونه ای پیش رویم که با استفاده بیشتر از مبارزات غیر شیمیایی و بیولوژیک در نهایت به تولید محصول سالم و ارگانیک دست یابیم.

دکتر سروش افزود: در حال حاضر بحث گسترش مدیریت تلفیقی آفات مورد تاکید قرار گرفته شده و قرار است بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، 25 درصد از سطوح زیر کشت، طی پنج سال آینده تحت پوشش مدیریت تلفیقی (IPMINTEGRATED PESTS MANAGEMENT) قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت تلفیقی آفات یا IPM یک رویکرد پایدار در کنترل آفاتاست و امروزه به عنوان یکی از روشهای موثر در کاستن مصرف نهاده های شیمیایی و افزایش تولید محصول سالم مطرح است.

سروش در ادامه سخنان خود به تشکیل شورای سیاستگزاری گیاهپزشکی و ستادهای استانی اشاره کرد و ادامه داد: در این شورا تمامی موارد مربوط به تولید محصول مانند، مدیریت مزرعه و الگوی کشت و... مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرند و در استانها نیز این ستاد می تواند محل خوبی برای جمع آوری نظرات، دیدگاهها و تلفیق آنها با یکدیگر در جهت دستیابی به تولید محصول سالم باشد.

وی اساس پیشرفت و کلیه موفقیت طرحهای کشاورزی را ترویج و آموزش صحیح عنوان کرد و یادآور شد: چنانچه ترویج و آموزش بدرستی انجام نگیرند، حتی اگر فعالیتها به خوبی اجرا شوند، باز هم در کل برنامه نقصان و مشکلاتی پیش خواهد آمد.

سروش در بخشی دیگر از جلسه در خصوص مبارزه با آفت سن گندم نیز تصریح کرد: طی 10 سال اخیر به طور متوسط حدود یک میلیون هکتار از مزارع تحت مبارزه با این آفت قرار می گیرد که با موفقیتهای به دست آمده در این رابطه، توانسته ایم با جلوگیری از خسارت یک میلیون تنی کاهش تولید گندم، به مبلغ 300 میلیارد تومان صرفه جویی اقتصادی داشته باشیم.

وی به کاهش مصرف سموم نیز اشاره کرد و اظهار داشت: مصرف سموم در حال حاضر 20 هزار تن است که در مقایسه با سالهای گذشته کاهش چشمگیری نشان می دهد که این امر از توفیقات حاصل شده پس از حذف یارانه سموم است.

در ادامه این جلسه، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز به ارایه گزارشی از سابقه آفت سن گندم در کشور و استان فارس پرداخت و گفت: در خصوص مبارزه با این آفت در استان فارس تلاشهای خوبی انجام گرفته و توانستیم در سال 83 آفت را با مشارکت کامل مردم به صورت 100 درصد زمینی و در حد مطلوب کنترل کنیم و سمپاشی هوایی برای همیشه منسوخ شد.

مصلایی در ادامه جلسه با بیان این که طرح نظارت بر تولید محصول سالم از اواخر سال 1388 توسط سازمان جهاد کشاورزی استان فارس آغاز شده است، افزود: در قالب این طرح مزارع و گلخانه ها از ابتدای کشت تحت نظارت کارشناسان کلینیکهای گیاهپزشکی خصوصی و دولتی قرار گرفته و با روشهای مبارزه غیر شیمیایی و بیولوژیک و در صورت نیاز با استفاده از سموم مجاز کم خطر با دوز مناسب و زمان مناسب تلاش می شود تا محصول تولیدی سالم و از نظر باقی مانده سموم بی خطر و استاندارد باشد.

وی تصریح کرد: اعطای گواهی استاندارد سلامت تشویقی در سطح 30 هکتار گوجه فرنگی در شهرستان فراشبند برای اولین بار در کشور نشان از توفیق طرح و درک و فهم و اقبال بهره برداران از این طرح است.

مصلایی ادامه داد: بکارگیری روشهای غیر شیمیایی در مبارزه با آفات از برنامه های اصلی ما است و با استفاده از شیوه های مانند کارتهای زرد چسبنده، ترکیب کاربرد زنبور براکون (عامل بیولوژیکی)، تله های فرمونی، تله نوری جهت ردیابی و شکار انبوه آفات و... از مواردی است که در حال اجرای آن هستیم تا ضمن افزایش بهره وری، محصولی سالم به جامعه تقدیم کنیم./


کد خبر: A-891103-04_R


تبلیغات پیامکی